W niedziele, 21 sierpnia 2016 rolnicy wraz zaproszonymi gośćmi dziękowali za udane plony  podczas "Dożynek Gminnych - Ostrów 2016". Nie obyło się bez pięknych wieńców dożynkowych, ciekawego programu artystycznego i innych atrakcji przygotowanych dla wszystkich zgromadzonych na tym święcie.

Pierwszych punktem dożynek była uroczysta msza święta w kościele Parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrowie, gdzie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Ks. Józef Rusnarczyk poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe a starostowie dożynek wręczyli mu piękny bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Dorocie Piwowar ze Zdżar oraz Pawłowi Dorak z Kozodrzy.


Po mszy świętej orszakiem dożynkowym na czele z orkiestrą dętą, mażoretkami  i grupami wieńcowymi wraz z zaproszonymi gośćmi udano się na kompleks sportowy w Ostrowie, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Wszystkich przywitał Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie - Józef Bajor a następnie głos zabrał Wójt Gminy Ostrów - Piotr Cielec, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę ogrywają rolnicy, podziękował im za ich wielki trud oraz dobrze wykonywaną pracę. 
Następnie Dyrektor GCKiS w Kamionce - Przemysław Łagowski rozpoczął prezentację wieńców dożynkowych podczas której każda z grup miała ze sobą chleby, którymi obdarowywała zaproszonych gości. Wieńce dożynkowe w tym roku zostały przygotowane przez sołectwa: Borek Mały, Kozodrza, Kamionka (dwa wieńce), Ocieka, Ostrów, Skrzyszów i Zdżary.


Stało się również tradycją, że corocznie na dożynkach wręczane są "Bociany", czyli nagroda dla sołectw, które mają najwyższy współczynnik urodzin w poprzednim roku. W tym roku złotego bociana otrzymało sołectwo Kamionka (13 urodzeń na 910 mieszkańców), srebrnego bociana otrzymało sołectwo Wola Ociecka (9 urodzeń na 707 mieszkańców) a brązowy bocian trafił do mieszkańców sołectwa Blizna (3 urodzenie na 259). Oprócz tego wręczono również czarnego bociana dla sołectwa w którym w poprzednim roku urodziło się najmniej dzieci i jak się okazało ten bocian trafił do Zdżar, gdzie w poprzednim roku urodziło się tylko jedno dziecko na 272 mieszkańców. 

sleepingpills365.net

Po części oficjalnej odbył się m.in. program artystyczny dla dzieci a dorośli mogli zobaczyć pokaz akrobacji na rowerze, który wzbudził spory podziw wśród wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości.

Mateusz Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu