Po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, w dniu 09.09.2016., odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis”. Powieść została wybrana przez internautów podczas głosowania.

Jak podkreślił Prezydent RP: „Jest to piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. Quo vadis stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei…
Piąta edycja ogólnopolskiej akcji, której patronat objęła Para Prezydencka RP, zgromadziła w naszej szkole zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. To właśnie zaproszeni goście, jak co roku, wcielili się w postacie z tej wybitnej powieści i odczytali fragmenty z podziałem na role.
Postać Petroniusza reprezentował Wójt Gminy p. Piotr Cielec, rolę Piotra Apostoła odczytał ks. proboszcz Józef Rusnarczyk a Tygellinusa p. Bogusław Wójcik. Piękną i uczciwą Ligią była p. Maria Wielgus – Dyrektor Gimnazjum w Ostrowie, w postać Marka Winnicjusza wcielił się p. Wacław Ziomek, Poppeą była p. Barbara Cwanek – sołtys wsi. Neronem – p. Jan Wesołowski – dyrektor szkoły. W roli Ursusa wystąpił p. Ł. Łącała, Linusem – p. Ferdynand Paśko, Seneką – p. Piotr Stręk. Role epizodyczne odczytała p. Joanna Lisek, zaś narratorem p. Katarzyna Przydział – nauczycielka języka polskiego.
Na koniec zaproszeni goście pamiątkową pieczęcią otrzymaną z kancelarii Prezydenta RP opieczętowali przyniesione powieści Quo vadis.
Był to pięknie spędzony czas. Wypowiedziane słowa które wyszły 120 lat temu spod pióra prawdziwego polskiego noblisty połączyły 3 pokolenia.

tekst: SP Ostrów / foto: M. Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu