W niedzielę, 27 sierpnia 2017 rolnicy wraz zaproszonymi gośćmi dziękowali za udane plony  podczas "Dożynek Gminnych - Ostrów 2017". Nie obyło się bez pięknych wieńców dożynkowych, ciekawego programu artystycznego i innych atrakcji przygotowanych dla wszystkich zgromadzonych na tym święcie. Pierwszych punktem dożynek uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrowie, gdzie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Ks. Józef Rusnarczyk poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe a starostowie dożynek wręczyli mu bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Bożenie Malikowskiej z Ocieki oraz Lesławowi Burczy z Ostrowa.

Po mszy świętej orszakiem dożynkowym na czele z orkiestrą dętą, mażoretkami  i grupami wieńcowymi wraz z zaproszonymi gośćmi udano się na kompleks sportowy w Ostrowie, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Warto dodać, że wśród gości, którzy przybyli na uroczystość był m.in.: Poseł na Sejm RP - Kazimierz Moskal, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i jednocześnie pracownik IPN w Rzeszowie - dr Jacek Magdoń, Starosta Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego - Witold Darłak. Oprócz tego byli również przedstawiciele sąsiednich gmin oraz inni zaproszeni goście. Wszystkich przywitał Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie - Józef Bajor a następnie głos zabrał p.o. Wójta Gminy Ostrów - Grzegorz Ożóg, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę ogrywają rolnicy i podziękował im za ich wielki trud.

Kolejnym punktem uroczystości było odznaczenie i wyróżnienie rolników, którzy wyróżniają się w naszej gminie m.in. wielkością swoich gospodarstw. Jako pierwsze zostało wręczone odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, które jest nadawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wspomniane odznaczenie otrzymała Jadwiga Jemioło z Woli Ocieckiej, Urszula Rokosz ze Zdżar oraz Marek Barszcz ze Skrzyszowa. Następnie zostały wręczone Medale Świętego Izydora Oracza dla zasłużonych rolników z Gminy Ostrów. Wyróżnienia te otrzymali: Marek Barszcz (Skrzyszów), Lesław Burczy (Ostrów), Jacek Cukla (Wola Ociecka), Jemioło Jadwiga (Wola Ociecka), Robert Gawryś (Wola Ociecka), Stanisław Glinka (Kozodrza), Krzysztof Koziński (Kozodrza), Krzysztof Myszkowski (Ocieka), Bogdan Turczyn (Ocieka) oraz Grzegorz Potwora (Borek Mały).

Następnie Dyrektor GCKiS w Kamionce - Przemysław Łagowski rozpoczął prezentację wieńców dożynkowych podczas której każda z grup miała ze sobą chleby, którymi obdarowywała zaproszonych gości. Wieńce dożynkowe w tym roku zostały przygotowane przez sołectwa: Borek Mały, Kozodrza, Kamionka (dwa wieńce), Ocieka, Wola Ociecka, Ostrów, Skrzyszów(dwa wieńce) i Zdżary.

Podczas dożynek można było również zobaczyć prezentacje  połączoną z degustacją wyrobów Koła Łowieckiego "Cietrzew" oraz "Bażant" a dzieci mogły skorzystać z m.in. dmuchańców i programu artystycznego specjalnie dla nich przygotowanego.  Po części oficjalnej dla wszystkich zgromadzonych był koncert zespołu "Pozytywnie Nakręceni" a wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa.

Mateusz Surman

 

 

Gminny Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w KamioncePowiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu