Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy, kapelan solidarności i męczennik za wiarę powiedział: praca jest  nieodzownym towarzyszem człowieka. Ma ona służyć człowiekowi, ma człowieka uszlachetniać... ale stwierdził też: człowiek nie może być niewolnikiem pracy i w człowieku nie wolno widzieć tylko wartości ekonomicznych.

W życiu osobistym, społecznym czy zawodowym nie można budować tylko na materializmie... Zatem ważne jest, aby umieć zachować równowagę pomiędzy pracą, a innymi aspektami życia, jak chociażby wiara, rodzina, przyjaciele czy odpoczynek. Niewątpliwie  VII Rowerowy Rajd Ludzi Pracy zorganizowany 29 października 2018 r. przez Publiczną Szkołę Podstawową w Skrzyszowie  doskonale  wpisuje się w ten światopogląd i daje szansę na aktywne spędzenie czasu, przyjemny odpoczynek i zacieśnienie relacji międzyludzkich.

Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie nosi imię Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość nadania szkole imienia miała miejsce 8 lat temu i od tej pory nasza placówka stara się promować  wartości przez niego wyznawane. Uczymy naszych wychowanków, iż prawda, sprawiedliwość, wolność
i miłość są wartościami niezniszczalnymi oraz stanowią o godności i wielkości każdego człowieka. Chcemy również, aby nasze działania związane ze świętowaniem kolejnych rocznic nadania szkole imienia objęły również swym zasięgiem nie tylko społeczność szkolną, ale również nieco szersze grono osób, jak chociażby mieszkańców wsi, a nawet innych miejscowości. Dlatego też, już po raz siódmy, dyrektor szkoły – Andrzej Ziajor zorganizował Rowerowy Rajd Ludzi Pracy. W tym roku święto szkoły zostało połączone z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd też każdy uczestnik rajdu otrzymał biało-czerwoną flagę, którą wszyscy z dumą umieścili na swoich rowerach.

Tradycyjnie, o godzinie 9:30 wszyscy uczestnicy rajdu spotykali się na placu przy szkole
w Skrzyszowie, a o godz. 10:30 wyruszyli na wycieczkę po pięknych terenach naszej małej ojczyzny. Przed wyjazdem złożono okolicznościową wiązankę kwiatów przed tablicą pamiątkową Patrona naszej szkoły. W trakcie wycieczki odbył się krótki postój w Lubzinie, w miejscu tragicznego wypadku skrzyszowskiego poety, Edwarda Zolowskiego.  Tam zapalono znicz i minutą ciszy uczczono jego pamięć by następnie udać się do Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie. Trasa rajdu prowadziła przez malownicze tereny pobliskich miejscowości: Skrzyszów – Paszczyna – Lubzina –Zawada – Paszczyna – Kochanówka – Ocieka – Kamionka – Borek Wielki – Kozodrza – Ostrów – Skrzyszów. Na trasie rajdu organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom chłodne napoje, a w czasie postoju w Kamionce, można było się posilić słynną już i  smaczną zupą pomidorową. Na całej trasie rowerzystom towarzyszył gminny samochód patrolowy jako pilot prowadzony przez Janka Rudnego z fotoreporterem na pokładzie – Mateuszem Surmanem, a także członkowie Przeworskiego Koła Turystyki Rowerowej „Leliwa” i Rzeszowskiego Towarzystwa Rowerowego, którzy strzegli bezpieczeństwa w czasie wycieczki. Nad sprawnością jednośladów  czuwali w swoim wozie technicznym, przedstawiciele Salonu Rowerowego FHU ROWER w Ropczycach.

Zwieńczeniem rajdu było spotkanie na placu przy Domu Strażaka w Skrzyszowie (podziękowania dla prezesa miejscowej OSP i gospodarza obiektu za udostępnienie nam lokalu), gdzie na zmęczonych rowerzystów czekał pożywny gulasz, smaczne potrawy z grilla przygotowane przez naszych pracowników kuchni na czele z Witoldem Ocytko oraz ciepłe napoje i kolejne atrakcje.  Po krótkim odpoczynku i zregenerowaniu sił nie zabrakło chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności w turnieju łuczniczym o puchar Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrzyszowie oraz w zawodach w strzelaniu z broni pneumatycznej o puchar Wójta Gminy Ostrów. Zawody łucznicze prowadził sołtys wsi, Andrzej Budzik. Puchary powędrowały do Roberta Pociaska (I miejsce), Bogusława Wójcika (II miejsce) i Marka Kisiela (III miejsce). Strzelanie z broni pneumatycznej zostały przeprowadzone pod czujnym okiem pana Andrzeja Lisa i przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Dębicy. W tej konkurencji zwyciężył Janusz Tęczar, drugie miejsce zajął Dominik Zapał, a trzecie Marek Kisiel. Obu konkurencjom towarzyszyły ogromne emocje, tym bardziej, że oprócz pucharów za I, II i III miejsce można było również zdobyć statuetki specjalne zarówno w strzelaniu z łuku jak i w zawodach z broni pneumatycznej. Statuetka w konkurencji specjalnej w łucznictwie ufundowana przez sołtysa Skrzyszowa trafiła do rąk Andrzeja Lisa, natomiast statuetkę w konkurencji specjalnej w strzelaniu z broni ufundowaną przez dyrektora ZOJO w Ostrowie otrzymała Katarzyna Rymut.  Po zakończonych turniejach zwycięzcy z dumą odbierali swoje puchary, dyplomy i statuetki, a pozostałych zawodników, mimo przegranej nie opuszczał dobry humor i radość z udziału w zawodach, które dały im możliwość sprawdzenia siebie, swojej precyzji i umiejętności w sportach strzeleckich. Cała impreza zakończyła się wieczorkiem tanecznym przy muzyce, przy której wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki ludziom dobrego serca. W organizacji rajdu, dyrektorowi szkoły, Andrzejowi Ziajorowi,  pomagali: Wójt Gminy Ostrów, Urząd Gminy w Ostrowie, GCKiS w Ostrowie z/s w Kamionce, Dyrektor ZOJO w Ostrowie, Sołtys wsi Skrzyszów, Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Leliwa” na czele z prezesem Michałem Machaj, Rzeszowskie Towarzystwo Rowerowe na czele z prezesem Tomaszem Nalepą, Salon Rowerowy Adam Bieszczad z Ropczyc, ZM Ropczyce, PUPH Jan Niwa - Ropczyce, Rolmlek – Mielec, Piekarnia Ciszek – Dębica, Bar Kaktus – Dębica, Nowy Maxpol – Brzeźnica, Sklep Merkury - Ropczyce, Stek – Rol  z Dębicy. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe i organizacyjne jak również za zaangażowanie i okazaną nam  życzliwość i sympatię.

VII Rowerowy Rajd Ludzi Pracy cieszył się dużą popularnością nie tylko wśród społeczności lokalnej ale także wśród uczestników z Rzeszowa czy Przeworska i możemy śmiało powiedzieć, iż na trwałe wpisał się w harmonogram imprez organizowanych przez Szkołę Podstawową
w Skrzyszowie. Zatem już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłorocznej wycieczce rowerowej.

Bogusława Zimierowicz

tekst: Bogusława Zimierowicz / foto: Mateusz Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu