W niedzielę, 25 sierpnia 2019 rolnicy wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowali za udane plony podczas "Święta Plonów - Ostrów 2019". Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej, a później na kompleksie sportowym w Ostrowie odbyły się m.in. prezentacja wieńców dożynkowych oraz specjalnie przygotowany program artystyczny.

Pierwszym punktem Święta Plonów była uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrowie, gdzie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Ks. Józef Rusnarczyk poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe, a starostowie dożynek wręczyli mu bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Marcie Gałda z Blizny oraz Zdzisławowi Kopala z Borku Małego.

Po mszy świętej orszak dożynkowy na czele z orkiestrą dętą, mażoretkami i grupami wieńcowymi wraz z zaproszonymi gośćmi udał się na kompleks sportowy w Ostrowie, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Warto dodać, że wśród gości, którzy przybyli na uroczystość był m.in.: Poseł na Sejm RP - Kazimierz Moskal, Senator RP – Zdzisław Pupa, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Jacek Magdoń oraz Starosta Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego - Witold Darłak. Oprócz nich byli również obecni przedstawiciele sąsiednich gmin oraz inni zaproszeni goście. Wszystkich zgromadzonych przywitał Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie - Józef Bajor, następnie głos zabrał Wójt Gminy Ostrów - Grzegorz Ożóg, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę dzisiaj odgrywają rolnicy i podziękował im za ich wielki trud.

Po uroczystym powitaniu  rozpoczęła się prezentacja wieńców dożynkowych. Każda z grup miała ze sobą chleby, którymi obdarowywała zaproszonych gości. Wieńce dożynkowe w tym roku zostały przygotowane przez wszystkie sołectwa z naszej gminy, czyli: Bliznę, Borek Mały, Kamionkę,  Kozodrzę, Ociekę, Ostrów, Skrzyszów (dwa wieńce), Wolę Ociecką  i Zdżary.

Corocznie na dożynkach wręczane są również "Bociany" czyli nagroda dla sołectw, które mają najwyższy współczynnik narodzin na liczbę mieszkańców w poprzednim roku kalendarzowym. W tym roku Złotego Bociana otrzymało sołectwo Borek Mały (7 urodzeń na 308 mieszkańców), Srebrnego Bociana otrzymało sołectwo Blizna (5 urodzeń na 261 mieszkańców) a Brązowy Bocian trafił do mieszkańców sołectwa Ocieka (18 urodzeń na 1247 mieszkańców). Oprócz tego wręczono również Czarnego Bociana dla sołectwa, w którym w poprzednim roku urodziło się najmniej dzieci i ten bocian trafił do Woli Ocieckiej, gdzie w poprzednim roku urodziło się 5 dzieci na 714 mieszkańców. 

Podczas dożynek Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprezentował stoisko promujące swój ośrodek, na którym można było zasięgnąć informacji z zakresu ogrodnictwa oraz zapoznać się z prasą rolniczą. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych uczestników Święta Plonów takich jak: dmuchańce, stoisko z zabawkami, lody i inne. Po części oficjalnej dla wszystkich zgromadzonych odbył się koncert zespołu „Wędrowne Gitary”, a wieczorem zabawa dożynkowa z zespołem Alternatywa.

Mateusz Surman

dozynki 2019 plakat22

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu