28 kwietnia 2021 r. odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej na Górze Śmierci w Pustkowie. Wspomniana uroczystość niestety z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej miała bardzo ograniczony wymiar. Naszą gminę reprezentował Grzegorz Ożóg - Wójt Gminy Ostrów, który wspólnie z innymi uczestniczył we wspólnej modlitwie i na zakończenie złożył wiązankę kwiatów.

 

Przypominajmy, że Pustków oraz okoliczne miejscowości w trakcie okupacji leżały na terenie poligonu SS. Podczas II wojny światowej w niemieckim obozie pracy przymusowej w Pustkowie poległo ponad piętnaście tysięcy jeńców różnej narodowości. Powstały tam trzy obozy, jeden dla Żydów, drugi dla sowieckich jeńców, trzeci dla Polaków. W obozach zamordowano lub zginęło w skutek fatalnych warunków 7 tysięcy Żydów, 5 tysięcy rosyjskich jeńców wojennych i 2,5 – 3 tysiące Polaków. Ciała więźniów były palone na Górze Śmierci, na której stoją dziś monumenty upamiętniające ofiary, a u stóp góry znajduje się rekonstrukcja obozu i muzeum poświęcone jego tragicznej historii.

 

Gminny Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w KamioncePowiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu