W niedzielę, 6 marca 2022 r. w Bliźnie odbyła się X Edycja „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W biegu wystartowało blisko 400 osób na trzech różnych trasach. Biegli sportowcy, ale też dzieci czy osoby, które nie mają na co dzień nic wspólnego ze sportem.Ta wyjątkowa inicjatywa wspólnego biegu miała za zadanie przypomnieć o „Żołnierzach Wyklętych” i ich oporze przeciw sowietyzacji Polski i podporządkowaniu się ZSRR.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów i zniczy oraz modlitwy pod obeliskiem w Bliźnie. W delegacji uczestniczył m.in. Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP, dr Jacek Magdoń - starszy specjalista IPN w Rzeszowie, Sławomir Bezara - Członek Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, ks. Józef Pajor – Proboszcz Parafii w Ociece, Waldemar Więch – Dyrektor GCKiS w Kamionce oraz Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów.

Start i meta biegów zlokalizowana była na terenie Parku Historycznego Blizna. Jako pierwsi wystartowali uczestnicy biegu na 1963 metry, a jego długość symbolizuje datę śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Niezłomnego sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek. Bardziej doświadczeni biegacze mieli możliwość uczestniczenia w biegu na 5 i 12 kilometrów, które były poprowadzone przez leśne drogi i dodatkowo zabezpieczone przez jednostki OSP z naszej gminy.

Na mecie dla wszystkich uczestników oprócz pięknych medali i gratulacji czekał również ciepły posiłek - grochówka, bigos, a także kiełbasa z ogniska oraz smakołyki przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Blizny, Kamionki, Woli Ocieckiej, Ocieki i Kozodrzy. Na wszystkich czekała także specjalna wystawa przygotowana przez IPN w Rzeszowie oraz prezentacje i pokazy Stowarzyszenia Historyczno-Strzeleckiego „Zakłady Południowe” oraz Stowarzyszenia „GROT” z Kolbuszowej. Swoje stoisko wystawiło również Nadleśnictwo Tuszyma, a także Punkt Informacyjnych Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Najmłodsi mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcie z Niedźwiedziem Wojtkiem - najsłynniejszym kapralem w armii generała Władysława Andersa, który brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Wyniki biegów do pobrania poniżej:

Ogólnopolskim organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnym Gmina Ostrów i GCKiS w Kamionce. Partnerami było Nadleśnictwo Tuszyma oraz firma Timekeeper. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć, a większa galeria dostępna jest na stronie https://www.facebook.com/media/set?vanity=ParkHistorycznyBlizna&set=a.4900841936674448

Mateusz Surman

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w KamioncePowiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu