W niedzielę, 21 sierpnia 2022 rolnicy z naszej gminy wraz z zaproszonymi gośćmi podziękowali za udane plony podczas "Dożynek Gminy Ostrów - Ocieka 2022”. Odprawiona została msza święta, a później na stadionie odbyła się m.in. prezentacja wieńców dożynkowych, zabawy dla dzieci, koncert oraz wieczorna zabawa dożynkowa.

Pierwszym punktem uroczystości była msza święta w kościele parafialnym pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece, gdzie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Mszę koncelebrowali: Józef Pajor - Proboszcz Parafii Ocieka i ks. Józef Rusnarczyk – Proboszcz Parafii Ostrów. Podczas mszy starostowie dożynek wręczyli księżom bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Joannie Skowrońskiej oraz Krzysztofowi Myszkowskiemu z Ocieki.

Po mszy świętej w pięknym orszaku dożynkowy na czele z orkiestrą dętą, mażoretkami Anturja ze Skrzyszowa i grupami wieńcowymi wraz z zaproszonymi gośćmi wszyscy udali się na stadion, gdzie zaplanowana była dalsza część uroczystości.

Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość był m.in.: Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP, Jacek Magdoń - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Witold Darłak – Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego. Oprócz nich licznie przybyli przedstawiciele różnych instytucji, sąsiednich gmin oraz lokalnych firm.

Wszystkich zgromadzonych przywitał Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie – Rafał Nędza, następnie głos zabrał Wójt Gminy Ostrów - Grzegorz Ożóg, który w swoim przemówieniu podkreślił że ta uroczystość to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich rolnikach, którym zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje najważniejszego symbolu dzisiejszego dnia – chleba.

Po uroczystym powitaniu  rozpoczęła się prezentacja wieńców dożynkowych. Każda z grup miała ze sobą również chleb, którym obdarowywała osoby zasłużone, aby w ten sposób móc im podziękować. Wieńce dożynkowe w tym roku zostały przygotowane przez wszystkie sołectwa w naszej gminie.

Corocznie na dożynkach wręczane są również "Bociany" czyli nagroda dla sołectw, które mają najwyższy współczynnik narodzin na liczbę mieszkańców w poprzednim roku kalendarzowym. W tym roku Złotego Bociana otrzymało sołectwo Borek Mały (10 urodzeń na 310 mieszkańców), Srebrnego Bociana otrzymało sołectwo Blizna (4 urodzenia na 259 mieszkańców), a Brązowy Bocian trafił do mieszkańców sołectwa Wola Ociecka (10 urodzeń na 746 mieszkańców). Oprócz tego wręczono również Czarnego Bociana dla sołectwa, w którym w poprzednim roku urodziło się najmniej dzieci i ten bocian trafił do Kozodrzy, gdzie w poprzednim roku urodziło się tylko 4 dzieci na 756 mieszkańców. 

Standardowo podczas dożynek Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprezentował stoisko promujące swój ośrodek, na którym można było zasięgnąć informacji z zakresu ogrodnictwa oraz zapoznać się z prasą rolniczą. Była degustacja grochówki przygotowanej przez szkołę ze Skrzyszowa, a także smakołyki przygotowane przez wszystkie koła gospodyń wiejskich z terenu naszej gminy. Nie zabrakło też zabaw i animacji dla dzieci czy dmuchańców. Po części oficjalnej dla wszystkich zgromadzonych odbył się koncert zespołu „Bajeranty”, a wieczorem zabawa dożynkowa z zespołem Snikers.

Mateusz Surman

 

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu