W ubiegłym tygodniu na Górze Śmierci w Paszczynie odbyła się coroczna uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli udział potomkowie więźniów, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Teresa Kubas-Hul – Wojewoda Podkarpacki oraz dr Jacek Magdoń - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Naszą gminę reprezentowali: Anna Wdowik - Zastępca Dyrektora CKiB Gminy Ostrów oraz Mariusz Zięba z Parku Historycznego Blizna. Na uroczystości obecna była także delegacja ze sztandarem ze Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie.

Relacja z uroczystości w TVP3 Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/77165099/uroczystosci-na-gorze-smierci-w-paszczynie

Przypominajmy, że Pustków oraz okoliczne miejscowości w trakcie okupacji leżały na terenie poligonu SS. Podczas II wojny światowej w niemieckim obozie pracy przymusowej w Pustkowie poległo ponad piętnaście tysięcy jeńców różnej narodowości. Powstały tam trzy obozy, jeden dla Żydów, drugi dla sowieckich jeńców, trzeci dla Polaków. W obozach zamordowano lub zginęło w skutek fatalnych warunków 7 tysięcy Żydów, 5 tysięcy rosyjskich jeńców wojennych i 2,5 – 3 tysiące Polaków. Ciała więźniów były palone na Górze Śmierci, na której stoją do dziś monumenty upamiętniające ofiary, a u stóp góry znajduje się rekonstrukcja obozu i muzeum poświęcone jego tragicznej historii.

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu