W sobotę, 25 maja 2024 roku w Ociece odbyła się uroczystość z okazji 1. rocznicy odsłonięcia pomnika żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość była hołdem dla bohaterów, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej we Włoszech, pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, walcząc o wolną Polskę.

Program uroczystości rozpoczął się uroczystą mszą świętą, którą koncelebrowali ks. Józef Pajor, Proboszcz Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece, oraz ks. Kazimierz Kuman z Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Wspólnie odśpiewano hymn oraz podniesiono flagę państwową na maszt. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.

W wydarzeniu uczestniczyły rodziny upamiętnionych żołnierzy oraz m.in. dr Jacek Magdoń - Radny Województwa Podkarpackiego, Sławomir Bezara – Członek Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Sabina Wlezień – Sekretarz Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów oraz Rafał Nędza – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów wraz z radnymi Bogusławem Malikowskim, Wiesławem Jeleń i Dominikiem Kobosem. Uroczystość uświetniły również poczty sztandarowe z pobliskiej szkoły oraz druhów z jednostek OSP Ocieka, OSP Wola Ociecka i OSP Blizna, a także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Ociece.

Nie zabrakło także artystycznych akcentów – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece zaprezentowały program artystyczny, który spotkał się z dużym uznaniem zgromadzonych.

Na zakończenie Koło Gospodyń Wiejskich w Ociece zaprosiło wszystkich na poczęstunek, gdzie można było spróbować m.in. tradycyjnych prozioków.

Przypomnijmy, że pomnik żołnierzy generała Władysława Andersa został poświęcony w Ociece w dniu 26 maja 2023 roku, w 79. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Inicjatorami i wykonawcami pomnika byli parafianie parafii Ocieka we współpracy z samorządem Gminy Ostrów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz sponsorami. Celem budowy pomnika było upamiętnienie bohaterów walczących o wolną Polskę, a na tablicy pomnika wyryto imiona i nazwiska żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy wywodzili się z parafii #Ocieka. W krypcie znajdującej się na płycie pomnika zdeponowano ziemię z miejsc bitew i cmentarzy polskich we Włoszech - Monte Cassino, Ankona, Bolonia i Loreto.

Mateusz Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu