Plan Ogólny Gminy Ostrów

Zainteresowani mogą składać wnioski do ww. projektu planu ogólnego oraz w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w nieprzekraczalnym terminie do dnia 08.11.2024 r.

Wzór formularza wnioski do Planu Ogólnego Gmina Ostrów - pdf
Wzór formularza wnioski do Planu Ogólnego Gmina Ostrów - docx

W miniony weekend w miejscowości Ocieka po raz drugi odbyły się dwudniowe obchody święta „Zimnioka i Prozioka”. Wydarzenie licznie przyciągnęło mieszkańców gminy oraz sąsiednich miejscowości. W sobotę wieczorem goście bawili się przy muzyce zespołu Expert Music, a także degustowali pieczone ziemniaki i placki ziemniaczane, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ociece.

W niedzielę wszystkich mieszkańców i gości przywitał Rafał Nędza, Przewodniczący Rady Gminy Ostrów, który następnie zaprosił do obejrzenia pokazów mażoretki Anturja, programu dla dzieci w wykonaniu Lady Fama oraz występu Zespołu Pieśni i Tańca "Wiercany". Przez cały czas można było spróbować tradycyjnych prozioków z różnymi dodatkami oraz pysznej kapusty ziemniaczanej i innych potraw i poczęstunków przygotowanych przez koła gospodyń: Koło Gospodyń Wiejskich w Ociece, Koło Gospodyń Wiejskich Jagodzianki z Blizny, Koło Gospodyń Wiejskich Wolanki z Woli Ocieckiej, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich "Zdżary" i Koło Gospodyń Wiejskich w Borku Małym. Nie zabrakło także pieczonych ziemniaków, które tego dnia serwowano w ogromnych ilościach, a dostarczyła je firma Detar, specjalizująca się w sprzedaży ziemniaków. Firma ta miała również swoje stoisko, gdzie każdy mógł zapoznać się z różnymi gatunkami ziemniaków i zadać pytania. Na stoisku Państwa Kozińskich można było zobaczyć, jak pszczoły produkują miód oraz skosztować różnych jego rodzajów.


Przygotowano również obszerną wystawę artefaktów ziemi ocieckiej, należących do Marka Halsa, mieszkańca sołectwa Ocieka. Przy użyciu tych historycznych sprzętów odbył się pokaz tradycyjnej młocki, zaprezentowany przez Bogusława Malikowskiego – Radnego Rady Gminy Ostrów, Marka Halsa – właściciela przydomowego Skansenu Ocieckiego oraz Eugeniusza Cyrana, mieszkańca Ocieki. Zabytkowe narzędzia, takie jak np. cep czy młocarnia sztyftowa z 1917 roku, w połączeniu ze śpiewem i komentarzami, przybliżyły dawne metody pracy na roli, wywołując uśmiech i wspomnienia na twarzach widzów.


Zwiedzający mogli także zobaczyć stoisko Jednostki Strzeleckiej 2051 im. mjr. Władysława Rudolfa-Wilka oraz wystawę historyczną, przedstawiającą znaleziska historyczne z terenu Ocieki i okolic, przygotowaną przez członków klubu historyczno-ekscploracyjnego V2 Team, działającego przy Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Ostrów. Dla miłośników gier komputerowych przygotowano strefę gamingową, zorganizowaną przez Esport Legends, gdzie można było zagrać w wirtualną farmę. Młodzież z MDP Ocieka zorganizowała stanowiska, na którym najmłodsi mogli wcielić się w rolę strażaków i ugasić pożar.
Członkowie Klubu Seniora z Ocieki, który powstał kilka miesięcy temu, wraz z opiekunką Marzeną Jaksan, przygotowali występ przedstawiający historię „Wykopki na wesoło".

Organizatorami wydarzenia byli: Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów, Rafał Nędza – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów, Bogusław Malikowski – Radny Rady Gminy Ostrów oraz CKiB Gminy Ostrów.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim członkom kół gospodyń wiejskich, którzy podczas tego weekendu mieli mnóstwo pracy, dzięki czemu udało się m.in. wydać tysiące pieczonych ziemniaków i setki pysznych prozioków. Podziękowania za wsparcie kierujemy również do Młyn Ocieka - Tuszyma Skowroński oraz firmy Mateo Dębica.

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu