W niedzielę, 2 marca 2025 roku, w miejscowości Blizna odbyła się XIII edycja biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 uczestników, co uczyniło je jednym z największych tego typu w województwie podkarpackim. Wśród biegaczy znaleźli się zarówno doświadczeni sportowcy, dzieci, jak i osoby, które na co dzień nie angażują się w aktywność fizyczną.
Celem tej corocznej inicjatywy jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych oraz ich oporu przeciwko sowietyzacji Polski i podporządkowaniu się ZSRR. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod obeliskiem w Bliźnie z udziałem m.in.: Grzegorz Ożóg – Wójta Gminy Ostrów, Sławomir Bezara – Członka Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, przedstawicieli samorządu Gminy Ostrów, Waldemara Więcha – Dyrektora CKiB Gminy Ostrów, a także reprezentacji Jednostka Strzelecka 1980 w Ropczycach na czele z dowódcą, starszym sierżantem ZS Piotrem Rasiem. W uroczystościach uczestniczył również Roman Rusin – syn żołnierza Armii Krajowej płk. Aleksandra Rusina oraz Łukasz Szatan z Nadleśnictwo Tuszyma. Przy pomniku honorową wartę pełniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Zakłady Południowe" i Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów.
Start i meta biegów zlokalizowane były na terenie Park Historyczny Blizna im. Wywiadu Armii Krajowej. Jako pierwsi na trasę wyruszyli uczestnicy biegu na dystansie 1963 metrów, symbolizującego rok śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Niezłomnego, sierżanta Józefa Franczaka ps. "Lalek". Bardziej doświadczeni biegacze mogli sprawdzić swoje siły na dystansach 5 km oraz 12,5 km, które prowadziły przez leśne drogi i były zabezpieczone przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy. Niektórzy uczestnicy wybrali formę nordic walking. Rozgrzewkę przed biegami poprowadziła Matylda Kowal – lekkoatletka, która dwukrotnie reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 i 2016 roku.
Na mecie na uczestników czekały medale, gratulacje oraz ciepły posiłek w postaci m.in. grochówki i zalewajki przygotowanej przez stołówkę ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece oraz Domu Dziecka w Skopaniu, a także kiełbaski z ogniska oraz przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Blizny (KGW Jagodzianki), Woli Ocieckiej (Koło Gospodyń Wolanki), Ostrowa (Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Ostrowianki), Ocieki (Koło Gospodyń W Ociece), Skrzyszowa (Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Skrzyszowie), Borku Małego (Koło Gospodyń Wiejskich w Borku Małym) i Kozodrzy (KGW Kozodrza) oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Zdżary.
Najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach otrzymali dodatkowe nagrody, które wręczyli: dr Jacek Magdoń - Radny Województwa Podkarpackiego i zarazem historyk z IPN Rzeszów, Rafał Nędza – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów, Agnieszka Świątek – Zastępca Wójta Gminy Ostrów, Eryk Maziarski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma oraz Waldemar Więch – Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów.
W trakcie wydarzenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe” oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów przygotowały dioramę obozu partyzanckiego. Obecne były także stoiska Nadleśnictwa Tuszyma, WCR Mielec, Jednostki Strzeleckiej 1980 w Ropczycach, Klub Strzelecki VIS LOK Mielec oraz Klub Historyczno-Eksploracyjny „V-2 TEAM” działający przy CKiB Gminy Ostrów. Serdeczne podziękowania za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa biegaczom kierujemy również do rowerzystów z AlkoActive Team oraz RRS "SKŁADAK" .
Wyniki biegów dostępne są na stronie: https://results.timekeeper.pl/
Organizatorem wydarzenia na szczeblu ogólnopolskim była Fundacja Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a lokalnym organizatorem Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów we współpracy z Gminą Ostrów, Nadleśnictwem Tuszyma, Stowarzyszeniem Kultury Sportowej Aktywne Podkarpacie oraz Jednostką Strzelecką 1980 w Ropczycach, przy wsparciu firmy Timekeeper.