Zarząd Województwa Podkarpackiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem EKOSKOP, prowadzi medialną, antysmogowa kampanię informacyjną pod nazwą: NIE PAL TEKSTYLIÓW W DOMOWYM PIECU. Dla potrzeb kampanii wyprodukowano krótki, 30-sekundowy spot o zakazie spalania tekstyliów w instalacjach c.o. Mimo prawnego zakazu niektórzy mieszkańcy Podkarpacia mają przyzwyczajenie (i niestety przyzwolenie najbliższych) na palenia w domowych piecach „dla oszczędności" wszelkich odpadków, w tym również tekstyliów.
Od stycznia 2025 roku nasze prawo nakazuje systemowe zbieranie odzieży, tekstyliów, obuwia – odpadów dotychczas pomijanych w systemach segregacji. Wg. Polskiego Alarmu Smogowego spalanie tekstyliów w domowych piecach „kopciuchach" (szczególnie odzieży i obuwia z włókien syntetycznych dodatkowo zawierających chemiczne barwniki i impregnaty) jest dodatkową przyczyną obecności w smogowym dymie tlenków siarki, dioksyn, furanów i formaldehydu – substancje o silnym działaniu rakotwórczym.
Link dostępu do spotu antysmogowego: https://drive.google.com/file/d/1tKRH5K4JnNdCWxtH3aDo_JdxOoGEsLym/view?usp=sharing











