W niedziele, 4 marca 2018 odbyła się VI edycja wydarzenia "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Jest to największy bieg pamięci, gdzie podczas tej edycji dokładnie w 333 miejscowościach w Polsce oraz 8 miastach za granicami naszego kraju łącznie wzięło udział około 70 tys. biegaczy.

Na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia możemy przeczytać: „Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego też Bieg ma charakter wielopokoleniowy: imprezie towarzyszą liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin, takie jak terenowe gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy i spotkania ze wspaniałymi Gośćmi. Kulminacyjnym punktem każdego Biegu „Tropem Wilczym” jest zaś bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.


Głównym organizatorem biegu w Bliźnie był Piotr Jemioło z firmy Timekeeper, który przy wsparciu m.in. Parku Historycznego w Bliźnie zorganizował to nowe na naszym terenie wydarzenie. Sam bieg cieszył się bardzo dużą popularnością i już na kilkanaście dni przed wydarzeniem nie było wolnych miejsc startowych. Ostatecznie w biegu uczestniczyło blisko 200 osób, które wzięły udział w biegu krótkim (odległość 1963 metrów) albo na dystansie długim (odległość 12,5km). Poniżej prezentujemy zawodników, którzy obie trasy pokonali najszybciej.


Bieg na 1963m:

  1. Grzegorz Kiwak (Kolbuszowa) – 8:36 min
  2. Robert Zaborowski (Dębica) – 8:41 min
  3. Hubert Cieśla (Mielec) – 8:56 min

Bieg na 12,5km:

  1. Jakub Herba (Dębica) – 46:19 min
  2. Jacek Gut (Hucisko) – 47:41 min
  3. Tomasz Olszewski (Dębica) – 48:48min

Na zakończenie najlepsi zawodnicy otrzymali z rąk p.o. Wójta Gminy Ostrów Grzegorza Ożóg i kustosza Parku Historycznego w Bliźnie – Wiesława Jelenia pamiątkowe puchary i gadżety. Oprócz tego wszyscy uczestnicy bez względu na osiągnięte miejsce otrzymali również przed startem pakiety startowe m.in. z pamiątkową koszulką a na mecie czekał na nich medal za pokonanie trasy i uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Dokładne wyniki i regulamin biegu można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.tropemwilczymblizna.pl

Mateusz Surman

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu