W tym roku Festyn Rodzinny organizowany już po raz czwarty przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Ostrowie, miał nieco inny charakter. Oprócz  POAK w Ostrowie organizatorami byli: Wójt Gminy Ostrów oraz Dyrektor GCKiS w Ostrowie z siedzibą w Kamionce. Hasło tegorocznego Festynu brzmiało „Rodzina małą Ojczyzną”. 

Celem naszej wspólnej inicjatywy było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz  wyakcentowanie  „dobra” rodziny  i przypomnienie wszystkim, że właśnie w tej najmniejszej komórce społecznej uczymy się wszystkich cennych wartości, również historii naszego narodu oraz miłości do ojczyzny.

Festyn rozpoczął się o godz. 15:00 wspólną modlitwą oraz występem Dziewczęcej Służby Maryjnej, która wspólnie z Marceliną Bełzo i ks. proboszczem Józefem Rusnarczykiem zaśpiewała kilka kanonów o Duchu Św. Atrakcją było  wypuszczenie gołębi jako symbolu Ducha Św. Dzięki naszym drogim konferansjerom  Anecie Cieśla oraz Marcinowi Nawała, uczestnicy byli na bieżąco informowani o kolejności występów oraz atrakcjach, które zostały przygotowane dla nich. W programie każdy znalazł coś dla siebie zarówno pasjonaci historii i militariów, jak i rodziny z dziećmi. Na scenie wystąpiły  dzieci  z I klasy Szkoły Podstawowej w Ostrowie przedstawiając „Czerwonego Kapturka”, natomiast II i III klasa zaprezentowała się w pięknych krakowskich strojach tańcząc i śpiewając. Podziwiać mogliśmy również występ Zespołu Tanecznego „Wrzos”. Występy przeplatały piosenki patriotyczne w wykonaniu Marceliny Bełzo.

W wydzielonej części stadionu Andrzej Budzik prowadził konkurs łuczniczy, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.  Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2051 z Sędziszowa Młp. mieli swoje stoisko informacyjne a chętni mogli popróbować swoich sił na strzelnicy ASG. Około godz. 17:00 widownia w napięciu czekała na pokaz dynamiczny  w ich wykonaniu. Wszyscy mogli podziwiać również  musztrę paradną Orląt i Strzelców z Kamionki pod opieką ks. Bogdana Tęczy.

Powiatowa Komenda  Policji w Ropczycach  prowadziła pogadanki i prelekcje z dziećmi i uczestrnikami festynu na temat bezpieczeństwa na drodze podczas prac polowych, w czasie zabaw i i wypoczynku. Zainteresowani mogli wsiąść do radiowozu policyjnego, przymierzyć kask  i ochronną  kamizelkę. Nie zabrako przestrzegania przed  nadużywaniem alkoholu i innych środków psychoaktywnych. W tym celu można było odbyć spacer w  alkogogoglach i narkogoglach.

Najmłodsi chętnie fotografowali się z Pingwinem i Myszką Miki, które również przybyły na niedzielne występy.

Około godz. 19:00  p.o. Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg powitał wszystkich zebranych. Osobom zaangażowanym  podziękował  i zapowiedział gwiazdę wieczoru, Tadka Polkowskiego występującego jako Tadek Firma Solo.  Wszyscy mogli uczestniczyć w żywej niecodziennej lekcji historii, oraz wsłuchać się w patriotyczne słowa jego piosenek.

W czasie trwania Festynu organizatorzy zapewnili wiele, bezpłatnych atrakcji. Było stoisko z malowaniem twarzy, dzieci mogły korzystać z dmuchanych zjeżdżalni lub  z piłek bumper ball, wybrać się na przejażdżkę samochodem opancerzonym BRDM lub wozem strażackim. Można było posilić się swojskimi przysmakami  a ok. 18:00 był wydawany przepyszny bigos. Cukrownia Ropczyce jak co roku sponsorowała watę cukrową i dodatkowo różnego rodzaju nagrody.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nasz festyn został ubogacony poprzez wystawę, konkursy i gry edukacyjne z IPN. Wszyscy mogli zobaczyć wystawę "Ojcowie Niepodległości” prezentowaną przez Instytut Pamięci Narodowej z Rzeszowa. Każdy oglądający wystawę mógł spróbować swoich sił w specjalnym quizie poświęconym najważniejszym postaciom 100-lecia niepodległości. pt. „Ojcowie Niepodległości”.  Za poprawne odpowiedzi,  można było wygrać nagrody z wizerunkami  naszych dziejowych bohaterów.  Nad całością czuwał dr Jacek Magdoń specjalista IPN Rzeszów. Dzięki  grom planszowym z IPN, chętni mogli m.in. obronić Lwów przed bolszewikami.  

W budynku   oprócz wystawy IPN była przygotowana strefa kibica. Każdy pasjonat sportu mógł na bieżąco śledzić mecz Polska - Kolumbia.  Około godz. 21:00 wszyscy zgromadziliśmy się wspólnie na Apelu Jasnogórskim, przygotowanym przez młodzież z naszej parafii pod kierownictwem ks. Józefa Makowskiego.

Ochłodzenie i deszczowa pogoda nie przeszkodziła wspólnej zabawie a należy zaznaczyć, że dla Ostrowa pogodowa aura była i tak bardzo łaskawa.  Uczestnicy korzystali do woli z bezpłatnych atrakcji. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować naszym drogim sponsorom, dzięki którym zapewniono wiele bezpłatnych atrakcji i nagród. Natomiast wszystkim panom dziękujemy serdecznie za pracę w niedzielę rano na stadionie.

Mamy nadzieję, że festyn „Rodzina małą Ojczyzną” był okazją nie tylko do ukazania jak w aktywny sposób można spędzić czas z rodziną ale również przyczynił się do kultywowania tradycji patriotyczno-historycznych, promocji Sił Zbrojnych RP i zwiększania świadomości postaw patriotycznych w naszym społeczeństwie.

tekst: Alina Gryboś / foto: Mateusz Surman

 

Gminny Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w KamioncePowiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu