W dniu 16.11.2019roku w Gminnym  Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie z/s w Kamionce, zostało zorganizowane spotkanie poetyckie pod nazwą „Zaduszki Poetyckie”, poświecone nieżyjącym twórcom z Gminy Ostrów między innymi Władysławowi Klacza z Ocieki, Marianowi Bilowi z Ostrowa i Edwardowi Zolowskiemu ze Skrzyszowa. Spotkanie rozpoczęła  dyrektor GCKiS Jadwiga Łomnicka, powitała zaproszonych gości i przedstawiła program.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście, zastępca Wójta Gminy Ostrów Jacek Róg, przedstawiciele ze Związków Literatów Polskich z Rzeszowa Mieczysław Łyp i Adam Decowski, rodziny i znajomi nieżyjących twórców, Kierownik  Publicznej Biblioteki Gminy Ostrów Bogusława Kołodziej wraz z pracownikami, Kierownik Publicznej Biblioteki  w Sędziszowa Młp. Joanna Stec, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowie Maria Wielgus, Przewodniczący Rady Gminy Józef Bajor wraz z radymi i sołtysami, pani Sabina Pelc, Dorota Król, Aleksandra Bal oraz członkowie Klubu Aktywnych działającego przy GCKiS w Kamionce.

„Oni tu byli, oni tu są…”, to motto tego wieczoru, wspomnienia ludzi, którzy kiedyś pisali. Przedstawiciele rodzin zmarłych twórców odczytali niektóre z wierszy, pani Teresa Bil, Maria Molek, również pani Aleksandra Bal wspomniała dwie osoby, które odeszły w tym roku Leokadię Wolak i Marka Wiktora, na ich pamiątkę napisała wiersze, które zaprezentowała. Wiersze Edwarda Zolowskiego przeczytała uczennica ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Marcelina Dłużeń, która również zaśpiewała piosenkę patriotyczną „Niepodległa, niepokorna”. W części artystycznej pan Marek Muszyński ze Skrzyszowa grał na gitarze, a wszyscy uczestnicy śpiewali piosenki patriotyczne, które były tak bardzo na czasie, bo właśnie w tym miesiącu świętowaliśmy 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Były wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. Biografię z  lat młodzieńczych Edwarda Zolowskiego przybliżył nam jego siostrzeniec z Tarnowa Jerzy Zięba wraz z żoną, a także dobry znajomy i krewny Jacek Kotowski. Sołtys miejscowości Skrzyszów Andrzej Budzik zaprezentował film  poświęcony Edwardowi Zolowskiemu. O jego twórczości literackiej wypowiedział się Mieczysław Łyp i Adam Decowski  z ZLP z Rzeszowa. Na zakończenie głos zabrał zastępca wójta Jacek Róg, podziękował wszystkim za udział i pamięć o wspomnianych lokalnych twórcach  oraz obiecał kontynuować tego typu spotkania.
Ten listopadowy wieczór upłynął w miłej i pełnej wspomnień atmosferze.

 

Tekst: GCKiS Kamionka / Zdjęcia: Mateusz Surman

 

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu