W niedzielę, 22 sierpnia 2021 rolnicy z naszej gminy wraz z zaproszonymi gośćmi podziękowali za udane plony podczas "Gminnych Dożynek – Ostrów 2021”. Odprawiona została msza święta, a później na kompleksie sportowym w Ostrowie odbyła się m.in. prezentacja wieńców dożynkowych, zabawy dla dzieci, koncert oraz wieczorna zabawa dożynkowa.

Pierwszym punktem uroczystości była msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrowie, gdzie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony. Ks. Józef Makowski poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe, a starostowie dożynek wręczyli bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Magdalenie Wiktor z Kamionki oraz Kazimierzowi Kłakowi z Ostrowa.

Po mszy świętej w pięknym orszaku dożynkowy na czele z orkiestrą dętą, mażoretkami i grupami wieńcowymi wraz z zaproszonymi gośćmi wszyscy udali się na kompleks sportowy w Ostrowie, gdzie zaplanowana była dalsza część uroczystości.

Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość był m.in.: Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP, Jacek Magdoń - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Sławomir Bezara - Radny Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego, który reprezentował Witolda Darłaka – Starostę Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego. Oprócz nich byli obecni również przedstawiciele różnych instytucji, sąsiednich gmin oraz lokalnych firm.

Wszystkich zgromadzonych przywitał Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie - Józef Bajor, następnie głos zabrał Wójt Gminy Ostrów - Grzegorz Ożóg, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę odgrywają rolnicy i podziękował im za ich wielki trud.

Po uroczystym powitaniu  rozpoczęła się prezentacja wieńców dożynkowych. Każda z grup miała ze sobą również chleb, którym obdarowywała osoby zasłużone, aby w ten sposób móc im podziękować. Wieńce dożynkowe w tym roku zostały przygotowane przez prawie wszystkie sołectwa z naszej gminy, czyli: Borek Mały, Kamionkę (dwa wieńce),  Kozodrzę, Ociekę (dwa wieńce), Ostrów, Skrzyszów, Wolę Ociecką  i Zdżary.

Corocznie na dożynkach wręczane są również "Bociany" czyli nagroda dla sołectw, które mają najwyższy współczynnik narodzin na liczbę mieszkańców w poprzednim roku kalendarzowym. W tym roku Złotego Bociana otrzymało sołectwo Zdżary (5 urodzeń na 263 mieszkańców), Srebrnego Bociana otrzymało sołectwo Borek Mały (5 urodzenia na 307 mieszkańców), a Brązowy Bocian trafił do mieszkańców sołectwa Blizna (4 urodzenia na 255 mieszkańców). Oprócz tego wręczono również Czarnego Bociana dla sołectwa, w którym w poprzednim roku urodziło się najmniej dzieci i ten bocian trafił do Kozodrzy, gdzie w poprzednim roku urodziło się tylko 3 dzieci na 779 mieszkańców. 

Podczas dożynek Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprezentował stoisko promujące swój ośrodek, na którym można było zasięgnąć informacji z zakresu ogrodnictwa oraz zapoznać się z prasą rolniczą. Była degustacja grochówki, którą ufundowali samorządowcy z gminy Ostrów, a także smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z terenu naszej gminy. Nie zabrakło też zabaw dla dzieci czy dmuchańców. Po części oficjalnej dla wszystkich zgromadzonych odbył się także występ kapeli góralskiej, koncert zespołu „Wędrowne Gitary”, a wieczorem zabawa dożynkowa z zespołem Euforia.

Mateusz Surman

 

 

Powiat ropczycko-sędziszowskiPodkarpackie - przestrzeń otwartaUrząd pracy w Ropczycach

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS RopczyceLasovia - lokalna grupa działania ARiMR - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach ePUAP system e-administracji do realizowania usług publicznych

Copyright © Urząd Gminy Ostrów
Realizacja StudioPixel.eu